Zavolejte nám na +420 274 771 217

svatební etiketa

Přemýšlíte, co vlastně slova svatební etiketa znamenají? Nevíte si rady a netušíte, co dělat v nějaké situaci při svatbě či slavnostní oslavě? Le Rêve Vám vše vysvětlí a poradí s chováním i s pochopením různých zvyků.

Každá společenská událost, a to včetně Vaší svatby, má uznávaná a vhodná pravidla chování, tedy pravidla chování na svatbách, tyto pravidla nazýváme svatební etiketa. Pokud chcete, aby všechno během Vašeho dne běželo tak jak má a Vy jste nemuseli řešit nečekané patové situace, představíme Vám nyní základní pravidla chování na svatbách. Díky Le Rêve se pro Vás stane svatební etiketa hračkou.

Jak, co, kde a proč:

Pozvánka na svatbu – Každý host by měl obdržet písemné pozvání na Vaši svatbu či svatební hostinu – za vhodný a elegantní způsob je považována klasická poštovní pozvánka, kde je buďto pouze samotná pozvánka na svatbu nebo je zde pozvánka na svatbu a k ní je ještě připojena kartička s pozvánkou ke svatebnímu stolu. Ke každému oznámení by měla pro lepší organizaci připojena poznámka a potvrzení o účasti, alespoň tak to hovoří svatební etiketa. Co se týče výběru svatebních hostů, tak pozvěte pouze ty, které opravdu chcete na Vaší svatbě mít. V zahraničí je běžné, že na svatbu zvou rodiče dcery nebo syna a k pozvánce se připojuje předepsaná karta pro odpověď, kterou hosté vyplní a zašlou zpět. Svatební oznámení se rozesílají 6 měsíců předem, nejpozději však 6 týdnů před svatbou. Svatební etiketa je zde jasná: Nereagovat na pozvánku je velice neslušné. Snoubenci tak mají jasný obraz o tom, kdo přijde a kdo ne. Také dbejte na důkladné přečtení pozvánky - zda jste pozváni pouze Vy, anebo zda s sebou můžete někoho vzít. K pozvánce bývá připojena poznámka o tom, že můžete vzít partnera, hosta či děti, pokud na pozvánce tento dodatek není, bývá nevhodné si přivést doprovod, protože mohou nastat problémy s jídlem, pitím, místem na sezení, apod. Pokud se na svatbu nemůžete z jakéhokoliv důvodu dostavit, oznamte to dostatečně dopředu!

Svatební program – Je vhodné, aby snoubenci sestavili program svého svatebního dne a rozdali je svatebčanům pár dní před obřadem. Zajistí se tak perfektní organizace, protože program obsahuje informace, co se bude dít, kde a v jaký čas. Tudíž předejdete mnoha dotazům a ušetříte si tak mnoho práce i nervů. Více o svatebních programech naleznete na našich stránkách níže v odvětví Jedinečná atmosféra.

Jak se obléci na svatbu – Pro svatebčany je důležité vědět, jestli jdou na svatbu velkou či menší a podle toho by se měli obléknout. Svatební etiketa pro muže říká, že všichni důležití účastníci svatby, tedy otcové a svědci by měli být sladěni s ženichem. Běžný svatebčan by měl být oblečen v obleku a to tmavém se světlou či bílou košilí. Samozřejmostí je kravata, opasek, polobotky a tmavé ponožky. Pro ženicha je nejvhodnější tmavý oblek či smoking, výjimečně pak velmi slavnostní frak nebo žaket (svatební oblek v Anglii).  K žaketu či fraku musí však perfektně ladit šaty nevěsty stejně pak jako celé prostředí svatby. Svatební etiketa pro nevěstu je jednoduchá – vypadat kouzelně. Pro dámy pak zní, že si mohou vzít na velkou svatbu dlouhé slavnostnější šaty, na menší svatbu je vhodnější spíše kostýmek či decentní kratší šaty.

Organizace svatby – Pokud chcete mít svůj svatební den, co nejlepší, určete jeho základní situace a jak a kdy by tyto situace měli probíhat. Dokonalá organizace je základem dokonalého výsledku. S tímto Vám pomůže naše svatební centrum, které zařídí tu správnou organizaci a zajistí, aby vše šlo, jak má. Nabízíme Vám i služby našeho svatebního koordinátora, který Vám bude celý den po ruce a dle Vašich pokynů, zvládne všem svatebčanům pomoci a nasměrovat je na správná místa a svatební etiketa je pro něj samozřejmostí a tyto pravidla chování na svatbách dokonale zná.

Svatební dary – Svatební etiketa v zahraničí velí nenosit svatební dary na svatbu, nýbrž je předat den před svatbou na jednotné místo, které určí hostitelé. V České republice však většinou přivezou dary svatebčané na hostinu. Svoji důležitost zde má slavnostní zabalení daru i osobní přání, které je k daru přiloženo. Velmi oblíbený je online svatební seznam, který sestaví před svatbou snoubenci a vyvarují se tak stejným či nevhodným darům. Nevěsta a ženich by měli nejdéle do dvou týdnů po svatbě poslat poděkování za dary, nejvhodnější je toto poděkování vyslovit písemnou formou tedy dopisem.

 

Zasedací pořádek – Hosté mohou být přiřazeni ke stolu nebo přímo k místu u stolu. Hostitelé by měli rozesadit hosty tak, aby poznali nové lidi. Dobré však je posadit hosta ke stolu s někým, s kým se zná, je ve stejném věku či má stejné zájmy. Obecně však sedí rodina dohromady, stejně jako kolegové z práce. Svatební etiketa si žádá sezení žena-muž-žena-muž.  Stoly do U nebo T jsou nyní v pozadí, oblíbené jsou kulaté či obdélníkové pro 8-10 hostů - obsluha má tak ke každému snadný přístup. Nevěsta a ženich s rodinou a svědky sedí u hlavního stolu uprostřed všech. Děti sedí s rodiči, starší děti mohou s rodiči nebo mají stůl společný. Kartičky s číslem stolu, kde host sedí, jsou obvykle umístěny před vchodem do sálu v abecedním pořadí. Pokud je na svatbě méně než 50 hostů, není nutný detailní zasedací pořádek. Ovšem určitě nedoporučujeme zasedací pořádek zanedbat.

Slavnostní přípitek – Začíná jím svatební hostina a měl by ho provést tatínek nevěsty, poté tatínek ženicha a poté jeden ze svědků. Pozornost se získává lehkým zaťukáním nožem na skleničku. Ovšem proslov by neměl být dlouhý. Poté následuje krájení dortu, volná zábava či další program. Více o slavnostních svatebních přípitcích se dozvíte ve článku Svatební projevy.

Svatební tanec – První tanec by měl patřit novomanželům. Poté by si novomanželé měli zatančit s rodiči svého protějšku a poté se svými rodiči. Svatební etika zde lpí na tom, aby novomanželé uměli tančit, tedy aby znali alespoň základní kroky tanců. Chcete vědět více o novomanželském tanci, co k němu patří a jak ho s elegancí bez chyby zatančit? Klikněte na podstránku Stylová svatba na článek Svatební tanec.

Svatební etiketa ke druhé svatbě – O plánované druhé svatbě by se rozhodně měly dozvědět první děti, které jsou z prvního manželství, protože je pro ně další sňatek bezesporu hodně citlivou záležitostí. Snubní prsten z minulosti nenoste – znaky bývalé lásky by měly být dány všechny pryč. Oznamte Váš nový záměr šetrně a dejte čas svým nejbližším na vstřebání nové informace. Koho pozvat na svatbu a svatební hostinu, je otázka, která vrtá hlavou mnoho párům, kteří zkoušejí své štěstí napodruhé. Pozvěte si, koho chcete, ale vyhněte se zvaní svých ex, i když máte dobré vztahy, protože se můžou cítit jak oni tak hosté nepohodlně. Dětem dejte možnost výběru, zda se svatby zúčastní nebo ne. Svatební etiketa je ale ve většině situací druhé svatby dále stejná. Nic se nemění, dodržují se stejná pravidla a tradice, což Vám umožňuje si Váš den užít mnohem více než ten předchozí. Mnoho párů volí vynechání svatebního podvazku a házení svatební kytice, protože se to podle nich nehodí. Rozhodněte se i Vy podle Vaší situace, jaké svatební zvyky chcete dodržet a jaké ne a oznamte to svatebčanům ještě před sňatkem, abyste se vyhnuli faux pas. Dále není nutné, aby nevěstu někdo vedl k oltáři. O tomto svatební etiketa mluví tak, že se nevěsta může napodruhé rozhodnout, jestli ji někdo k oltáři povede či nikoliv. Více o tématu „druhá svatba“ se dočtete v článku výše, tento článek odpoví na Vaše další dotazy, které se druhé svatby týkají.

 

Svatební etiketa není věcí složitou, spíše nám ujasňuje nesrovnalosti a zabraňuje případným dohadům, kde by měl kdo správně být či naopak. Každý návštěvník svatby by měl pravidla chování na svatbách znát a řídit se podle nich, protože se tak předejde mnoha trapasům. Pokud Vám není svatební etiketa cizí, tak pro Vás není problém navštívit jakoukoliv svatbu a plně si ji užít! Náš svatební salon Le Rêve Vám nabízí konzultace, kde Vám naši profesionálové poradí o osvětlí vše, čeho se svatební etiketa týká. Staňte se i Vy odborníkem na správná společenská pravidla chování na svatbách!

Přečtete si exkluzivní rozhovor s Eliškou Coolidge Haškovou, s první dámou české etikety!

Velmi rádi Vám budeme při přípravě Vaší svatby asistovat.

Prosím vyplňte tento nezávazný svatební formulář nebo nám zavolejte na 274 771 217 a domluvte si schůzku.

Plánování Vaší svatby a organizace

každý detail je důležitý, aby vše bylo nakonec perfektní

Nejlepší nabídka svatebních míst Chcete luxusní limuzínu Svatby v zahraničí podle vašich přání Vytvořte si své svatební stránky

7 věcí, které musíte vědět před začátkem plánování vašeho svatebního dne

1. Náš servis stojí méně, než kdybyste si svatební oslavu organizovali sami
2. Vaše starosti na naši hlavu
3. Svatební šaty budou vždy tématem mnoha diskuzí, při výběru spolupracujte s profesionály
4. Něco starého, něco nového… něco jiného a výjimečného!
5. Nepodceňujte péči o vaše svatební hosty
6. Neriskujte, využijte síť našich prověřených dodavatelů
7. Vyberte si specialistu moudře, nestresujte se a neztraťte ze zřetele skutečný důvod oslavy vaší lásky

Milá nevěsto, naším cílem je Vám dokázat, že patříme mezi ty nejlepší svatební salony. Praha je naším hlavním sídlem, ovšem poskytujeme veškerou exkluzivitu zákazníkům z celého světa. Snažíme se ukázat, že komfort pro zákazníka není pouze klišé, zaslouží si ho každý a to i Vy. Každá žena si zaslouží být ve svůj den tou nejšarmantnější ženou v bílém. Jsme jedničkou ve svém oboru, protože jsme jiní než ostatní svatební salony. Praha zažije další z vynikajících svateb a oslav lásky, když si vyberete naše svatební centrum! Prohlédněte si naše webové stránky a zjistěte, že i pro Vás jsme tou nejlepší volbou!

Plánování a organizace svatby

Stylová svatbaVytvořte si své svatební stránky

Kontakt