Zavolejte nám na +420 274 771 217

svatební zvyky

Jste pověrčiví? Ať ano či ne, tak byste měli vědět, že ke svatbě se váže bezpočet zvyků, tradic a pověr. Jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“, tudíž se svatební zvyky liší a je jich opravdu hodně. Níže Vám náš svatební salon nabízí představení pár těch nejtradovanějších a nejčastějších pověr, které se týkají svateb.

Asi ta nejznámější svatební tradice zní, že by nevěsta měla ve svůj den mít na sobě něco nového, půjčeného, starého a modrého. Nové je zde myšleno jako symbol nového počátku. Půjčené by mělo být od šťastného veselého člověka, aby nevěsta byla po celý život taky taková. Staré znamená zachování rodinné tradice. Něco modrého má kořeny v křesťanství, modrá je barva panny Marie. Což je paradox, protože dnes většinou volíme v modré barvě podvazek. Mezi svatební zvyky patří také, že barva šatů by měla být bílá, protože bílá barva značí nevinnost, stejně tak jako svatební závoj. Další známou pověrou je, že ženich by neměl vidět nevěstu v šatech dříve než ve stavební den. Dnes už ženy moc na tuto tradici nedbají… Ovšem chcete se připravit o výraz ženicha, když Vás uvidí až ve svatební den perfektně nalíčenou, učesanou a v překrásných šatech?  

Je známo i několik pověr, které přinášejí smůlu: Svatební šaty by si v žádném případě neměla šít nevěsta sama, protože si jinak zašije cestu ke šťastnému manželství. Dále je údajně nevhodná modrá či fialová barva šatů, protože to přináší modřiny v manželství. Pravé perly zase prý přinášejí slzy.

Mezi pozitivní svatební zvyky o nevěstě patří, že dá-li si nevěsta do střevíčku minci, přináší to bohatství. Pokud chce ještě více štěstí a lásky, přidá k minci čtyřlístek.

Co se týče zvyků a pověr, které se točí kolem ženicha, tak mezi nejznámější patří zkouška ženicha – před dům nevěsty se dá špalek se sekyrou a láhev vína. Chopí-li se ženich sekyry, znamenalo to, že z něj bude dobrý hospodář. Chopí-li se láhve, bude z něj opilec.

Mezi další oblíbené svatební zvyky patří zasypávání rýží a květy novomanželů při odchodu z obřadní síně. Tím se přivolává na novomanžele bohyně plodnosti. Špalír, kterým novomanželé při tomto procházejí, znamená snadné překonávání překážek v manželství.

Všichni známe velice oblíbené zatahování, které se koná před obřadem. Ženichovi se nasadí na nohu železná koule a ženich se musí vykoupit financemi, což obrazně znamená, že se vykupuje z hříchů z mládí. Nevěstě se nabídne pilka, aby svého muže z koule vysvobodila.

Svatební zvyky, které pomáhají ke štěstí, se objevují snad na každé svatbě. Například rozbití talíře - střepy přinášejí štěstí. Zametají je oba novomanželé, protože to znamená perfektní spolupráci a že manželství bude bezkonfliktní a harmonické. Někteří si zase nedokážou představit, že by večer ženich nepřenesl nevěstu přes práh, čímž odhání z domu špatné duchy a ukazuje, že svou ženu ochrání.

Další oblíbené svatební zvyky se týkají jídla. Pojídání polévky z jednoho talíře se objevuje velmi často. Význam toho zvyku je, že novomanželé budou muset pilovat po celý jejich vztah spolupráci. Dalším tradicí je krájení svatebního dortu. Říká se, že ten, kdo se chopí nože jako první, bude mít ve vztahu první slovo. Všichni přítomní musí z dortu ochutnat, jinak to přinese smůlu, jak novomanželům, tak tomu, co neochutnal.

Novomanželský tanec patří mezi ty nejdůležitější svatební zvyky. Snoubenci dost často taneční kroky pilují dlouhé týdny před sňatkem, aby bylo jejich sólo perfektní. Po prvním tanci novomanželů tančí nevěsta se svým otcem a ženich se svou matkou, poté tančí nevěsta s ženichovým otcem a ženich s nevěstinou matkou.

V závěru svatební oslavy se dost často koná únos nevěsty, kdy přátelé novomanželů odvedou nevěstu do jedné z místních hospůdek, kde pijí na účet ženicha tak dlouho, dokud je ženich nenajde a nevěstu nevyplatí.

Oblíbenou částí svatebního dne patřící mezi svatební zvyky je házení kyticí. Tato svatební tradice je oblíbená hlavně mezi nezadanými dívkami, kterých se týká. Nevěsta si stoupne zády k půlkruhu dívek, aby nevěděla, komu kytku hází. Ta z dívek, která kytici ukořistí, se prý do roka vdá. Ale svatební kytice nesmí upadnout, jinak to nosí smůlu.

Mezi oblíbené pověry patří i říkadla o počasí: Svítí-li v den obřadu slunce, bude v manželství slunečná pohoda. Prší-li v den svatby, prší novomanželům štěstí. Jasný svatební den znamená radost ve společném životě. Když ve svatební den padá sníh, znamená to štěstí, radost a bohatství.

Svatební zvyky vnáší do obřadu a celého svatebního dne nejen svatební tradice, ale i tu správnou atmosféru a pohodovou náladu, proto by se neměly vynechávat, ale záleží na Vás.

 

Velmi rádi Vám budeme při přípravě Vaší svatby asistovat.

Prosím vyplňte tento nezávazný svatební formulář nebo nám zavolejte na 274 771 217 a domluvte si schůzku.

Plánování Vaší svatby a organizace

každý detail je důležitý, aby vše bylo nakonec perfektní

Nejlepší nabídka svatebních míst Chcete luxusní limuzínu Svatby v zahraničí podle vašich přání Vytvořte si své svatební stránky

7 věcí, které musíte vědět před začátkem plánování vašeho svatebního dne

1. Náš servis stojí méně, než kdybyste si svatební oslavu organizovali sami
2. Vaše starosti na naši hlavu
3. Svatební šaty budou vždy tématem mnoha diskuzí, při výběru spolupracujte s profesionály
4. Něco starého, něco nového… něco jiného a výjimečného!
5. Nepodceňujte péči o vaše svatební hosty
6. Neriskujte, využijte síť našich prověřených dodavatelů
7. Vyberte si specialistu moudře, nestresujte se a neztraťte ze zřetele skutečný důvod oslavy vaší lásky

Milá nevěsto, naším cílem je Vám dokázat, že patříme mezi ty nejlepší svatební salony. Praha je naším hlavním sídlem, ovšem poskytujeme veškerou exkluzivitu zákazníkům z celého světa. Snažíme se ukázat, že komfort pro zákazníka není pouze klišé, zaslouží si ho každý a to i Vy. Každá žena si zaslouží být ve svůj den tou nejšarmantnější ženou v bílém. Jsme jedničkou ve svém oboru, protože jsme jiní než ostatní svatební salony. Praha zažije další z vynikajících svateb a oslav lásky, když si vyberete naše svatební centrum! Prohlédněte si naše webové stránky a zjistěte, že i pro Vás jsme tou nejlepší volbou!